Slovak | English | Deutsch

Drevosfarbujúce huby

Drevosfarbujúce huby nespôsobujú hnilobu, ani nenarušujú pevnosť dreva, ale sfarbujú drevo, čím môžu spôsobiť estetické škody.

Delia sa na plesne a zmodrávacie huby. Zmodrávacie huby prenikajú čiastočne do dreva a spôsobujú rônofarebné pásy i celé plochy. Sú zafarbené modrošedo až čierno.

Pre svoj rozvoj potrebujú vysokú vlhkosť dreva a teplotu okolo 20 °C. Výskyt sfarbujúcich húb môže pripraviť podmienky na rozvoj drevokazných húb.

Zvláštnou skupinou mikroskopických drevokazných húb sú plesne, ktoré narušujú predovšetkým povrchovú úpravu drevených konštrukcií a prejavujú sa žltými, zelenými, čiernymi alebo červenými škvrnami a nepríjemným zápachom.

Plesne môžu okrem poškodzovania dreva spôsobiť aj alergické ochorenia ľudí, bolesti hlavy a dýchacie problémy.

Huby a plesne sa vyskytujú nielen v starých a vlhkých budovách, ale aj v nových budovách, v ktorých sa použilo drevo nakazené zárodkami a kde sú vhodné podmienky na ich rast.

Pri boji s nimi je dôležitá prevencia, ktorou je fungicídny náter.

Drevosfarbujúce huby

2017-10-03 12:23:13

Alpin olej - ochrana dreva

Alpin olej - ochrana dreva

Prestavujeme vám nové výrobky z rady ALPIN, ktoré posúvajú ochranu dreva na vyššiu úroveň. ALPIN Olej je špeciálny prírodný olej vhodný na ošetrenie ako konzervačný a preventívny prostriedok.

Čítaj celý článok

2015-07-07 14:38:42

Solivar Prešov

Solivar Prešov

Obnova Solivaru Prešov, národnej kultúrnej pamiatky, kde sa drevené časti konštrukcií nezaobišli bez ochranných náterov Krovsan a HR Prof, ktoré sú zárukou zvýšenej odolnosti dreva voči škodcom a požiarom.

Čítaj celý článok

2015-06-18 14:12:42

Krásna Hôrka odolnejšia

Krásna Hôrka odolnejšia

Obnova ohňom zničeného hradu Krásna Hôrka prebiehala s použitím nášho špičkového výrobku HR Prof, ktorý znižuje šírenie požiaru a predlžuje odolnosť drevených konštrukcií voči priamemu ohňu. Neostáva nám, len veriť, že zrekonštruovanú Krásnu Hôrku nepostihne osud dvakrát.

Čítaj celý článok

2013-08-12 14:09:01

Zákaznícky servis

FAQ - Otázky a odpovede

Zostavili sme sumár najčastejších otázok a odpovedí na použitie našich produktov. Ak hľadáte riešenie svojho projektu - najmä ohľadom ochrany a povrchovej úpravy dreva - kontaktujte nás. Zo skúsenosťami z praxe sa radi podelíme.

Čítaj celý článok


x

Firemný deň