Slovak | English | Deutsch

Drevokazný hmyz

Drevo, ako živý materiál, podlieha negatívnym vplyvom prostredia. Takmer všetky vieme eliminovať a predchádzať jeho zničeniu a tým predĺžiť jeho životnosť.

Ochrana pred drevokazným hmyzom (insekticídy)

Jedným z najväčších nebezpečenstiev, ktoré na drevo číhajú je drevokazný hmyz. Drevo je priamo jeho potravou, Jeho napadnutie je obzvlášť nebezpečné, pretože znižuje pevnosť drevených výrobkov a tým zvyšuje nebezpečenstvo úrazu pri ich používaní. Napadnutý drevený výrobok privádza do nebezpečenstva všetky nechránené drevené časti v jeho okolí.

Najčastejšími škodcami v našich končinách sú tesárik krovový, červotoč, hrbohlav, kôrovník, piloritka, mravec, drevokaz, alebo jadrohlod.

Častým omylom je názor, že drevo znehodnocujú dospelé jedince. Ak ste ich však spozorovali, vedzte, že sa pozeráte už len na víťazné defilé svojho nepriateľa. Dielo skazy bolo vykonané ich larvami, ktoré drevom prevŕtavajú chodbičky a zároveň svojim trusom vysušujú zostávajúce zdravé bunky. Červotoč môže žiť v dreve až tri roky bez toho, aby sa prejavil. Potom sa však zobudí a začne hrýzť a klásť.

Typickými príznakmi napadnutia dreva drevokazným hmyzom je vŕzganie a drvina, ktorá sa z neho vysypáva. Niekedy môžete v noci, za úplného ticha počuť i vŕtanie týchto tunelárov. Dá sa v tomto štádiu ešte niečo robiť? Áno, ale je to ťažké.

V dreve, ktoré je dosiahnuteľné - podlaha, drevené steny chaty, či drevenice je možné zahriať na teplotu nad 55 stupňov celzia - pri nej hmyz hynie. Pretože drevo je zlý vodič tepla, zahrievanie trvá i niekoľko hodín. A nezaručí nám, že sa hmyz nevráti. I pri aplikácii chemických prostriedkov to nie je jednoduché. I ožarovanie gama žiarením, či zaplyňovanie kyanovodíkom, chlórom, alebo sírovodíkom môže spôsobovať komplikácie pri opätovnom používaní drevených výrobkov.

Preto najlepšia je prevencia. Náter urobený na novom dreve vám všetky tieto trápenia ušetrí.

Drevokazný hmyz
Drevokazný hmyz
Drevokazný hmyz
Drevokazný hmyz

2017-10-03 12:23:13

Alpin olej - ochrana dreva

Alpin olej - ochrana dreva

Prestavujeme vám nové výrobky z rady ALPIN, ktoré posúvajú ochranu dreva na vyššiu úroveň. ALPIN Olej je špeciálny prírodný olej vhodný na ošetrenie ako konzervačný a preventívny prostriedok.

Čítaj celý článok

2015-07-07 14:38:42

Solivar Prešov

Solivar Prešov

Obnova Solivaru Prešov, národnej kultúrnej pamiatky, kde sa drevené časti konštrukcií nezaobišli bez ochranných náterov Krovsan a HR Prof, ktoré sú zárukou zvýšenej odolnosti dreva voči škodcom a požiarom.

Čítaj celý článok

2015-06-18 14:12:42

Krásna Hôrka odolnejšia

Krásna Hôrka odolnejšia

Obnova ohňom zničeného hradu Krásna Hôrka prebiehala s použitím nášho špičkového výrobku HR Prof, ktorý znižuje šírenie požiaru a predlžuje odolnosť drevených konštrukcií voči priamemu ohňu. Neostáva nám, len veriť, že zrekonštruovanú Krásnu Hôrku nepostihne osud dvakrát.

Čítaj celý článok

2013-08-12 14:09:01

Zákaznícky servis

FAQ - Otázky a odpovede

Zostavili sme sumár najčastejších otázok a odpovedí na použitie našich produktov. Ak hľadáte riešenie svojho projektu - najmä ohľadom ochrany a povrchovej úpravy dreva - kontaktujte nás. Zo skúsenosťami z praxe sa radi podelíme.

Čítaj celý článok


x

Firemný deň