Slovak | English | Deutsch

Drevokazné huby

Drevokazné huby sú tichý a zákerný nepriateľ dreva. Najväčším strašiakom je drevomorka domáca, ktorá sa správne volá Drevokaz slzivý.

Nákaza sa najskôr prejavuje rastom tenkých bielych vlákien, ktoré neskôr prerastú do sýto oranžovej až hnedočervenej farby so zvyčajne bielymi okrajmi.

Napadnuté drevo postupne tmavne až do tmavohnedej farby. Preto sa takto spôsobená hniloba dreva volá hnedá hniloba. Drevo sa postupne rozkladá v pozdĺžnom i priečnom smere. Vytvárajú sa kocky, ktoré sa rozpadajú a nakoniec spôsobí úplné zničenie napadnutého dreva.

Drevomorka vie narásť veľmi rýchlo - až 10 mm za deň. Dokáže prerastať nielen drevom ale i murivom. Živnou pôdou drevomorky je vlhké drevo a teplé prostredie - nad 5 °C.

Základom prevencie je udržanie dreva v suchu a pravidelné vetranie stavby. Najúčinnejšie je však použiť fungicídny prípravok, ktorým je aj Krovsan.

Bielu hnilobu spôsobujú lignovorné huby. Napadnuté drevo pri nich zosvetlie, zmäkne a napokon sa rozdrobí. Pleseň a hniloba je však škodlivá i človeku - spôsobuje dýchacie problémy, alergie, žalúdočné problémy či migrény.

Huby a plesne môžu byť skryté v dreve i niekoľko rokov a až potom sa prejaviť a začať rásť. Teda i tu je jedinou zárukou prevencia. Fungicídny náter vás ochráni i pred takýmito starosťami.

Drevokazné huby

2017-10-03 12:23:13

Alpin olej - ochrana dreva

Alpin olej - ochrana dreva

Prestavujeme vám nové výrobky z rady ALPIN, ktoré posúvajú ochranu dreva na vyššiu úroveň. ALPIN Olej je špeciálny prírodný olej vhodný na ošetrenie ako konzervačný a preventívny prostriedok.

Čítaj celý článok

2015-07-07 14:38:42

Solivar Prešov

Solivar Prešov

Obnova Solivaru Prešov, národnej kultúrnej pamiatky, kde sa drevené časti konštrukcií nezaobišli bez ochranných náterov Krovsan a HR Prof, ktoré sú zárukou zvýšenej odolnosti dreva voči škodcom a požiarom.

Čítaj celý článok

2015-06-18 14:12:42

Krásna Hôrka odolnejšia

Krásna Hôrka odolnejšia

Obnova ohňom zničeného hradu Krásna Hôrka prebiehala s použitím nášho špičkového výrobku HR Prof, ktorý znižuje šírenie požiaru a predlžuje odolnosť drevených konštrukcií voči priamemu ohňu. Neostáva nám, len veriť, že zrekonštruovanú Krásnu Hôrku nepostihne osud dvakrát.

Čítaj celý článok

2013-08-12 14:09:01

Zákaznícky servis

FAQ - Otázky a odpovede

Zostavili sme sumár najčastejších otázok a odpovedí na použitie našich produktov. Ak hľadáte riešenie svojho projektu - najmä ohľadom ochrany a povrchovej úpravy dreva - kontaktujte nás. Zo skúsenosťami z praxe sa radi podelíme.

Čítaj celý článok


x

Firemný deň